
Oczyszczanie ścieków to niewątpliwie jedno z tych rozwiązań, do których każdorazowo powinien dążyć każdy przedsiębiorca. Dzięki takiemu rozwiązaniu ścieki przemysłowe nie tylko nie stanowią zagrożenia dla środowiska, ale też stanowią dodatkową oszczędność dla przedsiębiorstwa. Ponadto odzyskana woda może być ponownie zużyta, co w dobie coraz większej świadomości o ochronie środowiska jest bardzo cenne.
Czy ścieki przemysłowe powstające w branży celulozowo-papierniczej mogą być zagrożeniem?
Ścieki powstające w wyniku pracy zakładu papierniczego są pełne substancji, które wprowadzone do kanalizacji mogłyby być dla środowiska bardzo szkodliwe. Istotne jest więc zadbanie o ich odpowiednie oczyszczenie. Dzięki nowoczesnym instalacjom możliwe jest dziś nie tylko oczyszczenie ścieków, ale też odzyskanie wody o takim stopniu czystości, aby można było ją ponownie wykorzystać w zakładzie.
Do oczyszczania ścieków wykorzystuje się mnóstwo różnych procesów – mechanicznych, fizyko-chemicznych czy biologicznych. Oczyszczanie biologiczne ścieków może być prowadzone w sposób tlenowy lub beztlenowy. Podstawową różnicą w tych procesach jest fakt dostępu lub braku dostępu do tlenu. Warto też wiedzieć, że możliwe jest połączenie obu tych technologii, by stworzyć niezwykle skuteczny, dwuetapowy system oczyszczania ścieków. Beztlenowe oczyszczanie ścieków przemysłowych jest z powodzeniem stosowaną technologią w branży celulozowo-papierniczej.
Jakie korzyści wynikają z prowadzenia beztlenowego oczyszczania ścieków przemysłowych?
Oczyszczanie ścieków prowadzone w reaktorach beztlenowych pozwala na przekształcenie związków organicznych w przydatny biogaz. On z kolei może być z powodzeniem wykorzystany jako odnawialne źródło energii pozwalające na oszczędności zakładu w zakresie korzystania z energii elektrycznej. Stosując połączenie procesów beztlenowych z oczyszczaniem tlenowym możemy odzyskać wodę, która może być ponownie wykorzystana w zakładzie produkcyjnym.
Czym jest dwuetapowe oczyszczanie ścieków?
Najkorzystniejsze dla zakładu, środowiska i przedsiębiorcy jest wykorzystanie możliwości dwuetapowego oczyszczenia ścieków, czyli połączenia oczyszczania beztlenowego z tlenowym. Podczas beztlenowego oczyszczania ścieków, zanieczyszczenia organiczne (ChZT) zostają usunięte do 90 procent, dodatkowo produkowany jest biogaz bogaty w metan, będący źródłem energii. Drugim etapem jest oczyszczanie tlenowe, które dzięki mikroorganizmom pozwala na pozbycie się ze wstępnie oczyszczonych ścieków pozostałych zanieczyszczeń, w tym również mikrobiologicznych. Stosując technologie beztlenowe w połączeniu z systemami tlenowymi oraz wykorzystując etap doczyszczania ścieków, można uzyskać bezpieczną wodę o jakości pozwalającej na jej ponowne wykorzystanie w zakładzie. Warto wiedzieć, że korzystanie z dwuetapowego sposobu oczyszczania ścieków pozwala na znaczne oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych instalacji poprzez zmniejszenie kosztów energii, środków chemicznych czy utylizacji osadów. Oszczędności tego typu są równie ważne, co skuteczność działania instalacji.