Pasjonaci wielu dziedzin mają swoje zgromadzenia, kluby, stowarzyszenia. Nie inaczej jest z miłośnikami numizmatyki. Zrzeszają się oni w organizacji, która nazywa się Polskie Towarzystwo Numizmatyczne i uprawnia członków do pewnych przywilejów. Jeśli interesujesz się numizmatyką, chcesz oficjalnie stać się częścią tej wyjątkowej społeczności, dołącz do ekskluzywnego grona pasjonatów, którzy gromadzą się wokół jednego – wokół monet.
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne – korzyści płynące z członkostwa
Ponad dwa tysiące osób należy już do tej organizacji. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne rośnie w siłę wraz z rozwojem zainteresowania monetami. Możliwość należenia do danej społeczności to bardzo przyjemne uczucie, dające satysfakcję i zaspakajające wiele potrzeb, takich jak np. potrzeby przynależności do jakiejś grupy społecznej. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne regularnie organizuje wydarzenia tematyczne, w których mogą wziąć udział wyłącznie członkowie Towarzystwa. Czasem są to wystawy, czasem wycieczki – zawsze coś atrakcyjnego dla tzw. klubowiczów. Członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego posiadają prawo do nieograniczonego dostępu do Biblioteki PTN. To niezastąpione źródło wiedzy, której na próżno szukać w ogólnodostępnych miejscach. Dużym atutem należenia do tej społeczności jest możliwość korzystania z wielu zniżek (np. do muzeów), a nie tylko tych na „Biuletyn Numizmatyczny”. Nie jest trudno zdobyć legitymację członkowską i tym samym otworzyć sobie drzwi do Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wystarczy mieć skończone 18 lat, opłacić składkę i wypełnić odpowiednie dokumenty. Oddziały PTN znajdują się na terenie całego kraju. Może jeden z nich znajdziesz w swoim mieście?
Monety napoleońskie – członkowie PTN zachwycają się ich symboliką!
Pośród tysięcy monet dostępnych na świecie, to właśnie monety napoleońskie rozgrzewają do dyskusji wielu pasjonatów numizmatyki. Są to monety o nominale dwudziestu franków i pochodzą one z czasów Napoleona I. Są to okazy z 1807 roku. W odróżnieniu od innych wzorów, monety napoleońskie z tego okresu przedstawiają Napoleona bez wieńca laurowego na głowie. Ozdobę nawiązującą do starożytnego Rzymu później ulokowano na monecie, a właściwie – zaczęła ona zdobić włosy dowódcy. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne od lat niezmiennie kultywuje zagłębianie symboliki monet z czasów napoleońskich. Każda dyskusja owocuje ciekawymi wnioskami i spostrzeżeniami, a monety napoleońskie wciąż wzbudzają zainteresowanie.