Na temat windykatorów powstało już wiele stereotypów. Według znacznej części Polaków, windykator jest rosłym mężczyzną o zimnym spojrzeniu, który nie przebiera w środkach, by tylko odzyskać dług. A ile jest w tym prawdy? Okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna.
Czym zajmuje się windykator?
To osoba, która ma doprowadzić do spłaty zaciągniętych przez dłużnika zobowiązań. Windykator działa na prośbę wierzycieli. Myli się jednak ten, kto uznaje, że windykator straszy, nęka i wywiera presję na osobie zadłużonej – to zresztą kolejny stereotyp.
Prawda jest taka, że skuteczny windykator podejmie się w pierwszej kolejności negocjacji. Zastosuje tzw. windykację polubowną, z wykorzystaniem wszystkich technik, jakie wchodzą w jej skład. Będzie starał się dążyć do porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, zaproponuje mediacje. W jego interesie będzie oczywiście spłata zobowiązania, ale na warunkach korzystnych dla obu stron. Dzięki współpracy z windykatorem, dług może zostać na przykład rozłożony na możliwe do spłacania raty. Istotne jest, że w ogóle dojdzie do jego uregulowania, bez interwencji komornika.
Siła charakteru
Nie da się ukryć, że praca windykatorów nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Właśnie dlatego, dużo bardziej w tym zawodzie liczy się siła charakteru aniżeli postura ciała.
Skuteczny windykator to przede wszystkim doskonały psycholog. Powinien wykazywać się empatią, musi umieć słuchać ludzi – zarówno wierzycieli, jak i dłużników. Podczas negocjacji musi panować nad stresem i emocjami. Cierpliwość oraz pozytywne relacje z rozmówcami to podstawa. Jeśli dodamy do tego wysoką kulturę osobistą, optymizm oraz inteligencję, bez wątpienia powstanie idealny obraz windykatora.
Zawodowe kompetencje
Dobry windykator powinien mieć wiedzę z zakresu prawa, ekonomii i finansów. Idealnie jest, jeśli ukończy studia na właśnie takich kierunkach. Co więcej, każda prestiżowa firma oferuje swoim pracownikom szereg dodatkowych szkoleń. Do takich z całą pewnością zaliczyć można kursy negocjacyjne czy te z mediacji.
Windykator – kobieta czy mężczyzna?
Tak naprawdę, skutecznym windykatorem może być każdy pracownik, bez względu na płeć. I chociaż większości wydaje się, że profesją odzyskiwania długów zajmują się przede wszystkim mężczyźni, to psychologowie mogą mieć nieco inne poglądy na ten temat.
Według nich, to właśnie panie mają znacznie lepsze predyspozycje, by wykonywać ten zawód. Wszystko dlatego, że lepiej radzą sobie ze stresem, są dużo bardziej komunikatywne, naturalnie wykazują więcej empatii, są bardziej asertywne. To kobiety również mają tendencję do łagodnego rozstrzygania sporów. W ich wydaniu windykacja polubowna odbywa się z lepszymi wynikami. Panie potrafią wypracować korzystny kompromis i są bardziej wytrwałe w dążeniu do celu.
Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę, że windykator z racji wykonywanych zadań, nigdy nie będzie cieszył się wielką sympatią i pozytywnym wizerunkiem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że profesja ta jest już akceptowana w społeczeństwie i ma poparcie w ramach realizowanych obowiązków.