To przecież one utrzymują urządzenie, przyjmują jej ciężar oraz masę załadowanego na maszynę towaru. Co więcej, są głównym elementem, dzięki któremu możliwe staje się jego transportowanie. To właśnie dlatego tak ważne jest, by dla danego typu wózków przemysłowych stosować właściwe kółka. Co należy brać pod uwagę przy ich doborze? Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę. Przedstawiamy też podstawową charakterystykę oraz przeznaczenie kółek wykonanych z różnych materiałów.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze kółek?
Przede wszystkim ważny jest typ urządzenia. Pod uwagę bierze się również rodzaj obciążenia i wagę towaru, jaki ma być za jego pomocą transportowany. Wiadomo na pewno, że w dwukołowym wózku ręcznym czy taczce zostaną zamontowane zupełnie inne koła aniżeli w wózkach widłowych, platformowych czy magazynowych, które przeznaczone są do dużych obciążeń.
Priorytetem jest również częstotliwość użytkowania wózka, przestrzeń, w jakiej będzie on wykorzystywany i warunki specjalne, na przykład temperatura, wilgotność powietrza, rodzaj podłogi. Pamiętajmy także, że inwestor musi uwzględnić własne preferencje – dla wózków, które będą transportować delikatny towar, zaleca się na przykład kółka, które eliminują drgania.
Liczy się jakość, wytrzymałość, komfort oraz wydajność. Nie mniejsze znaczenie ma zachowanie optymalnego bezpieczeństwa podczas pracy wózka z zamontowanymi kołami danego rodzaju. Wożenie towaru o wadze co najmniej kilku ton wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Nie ma mowy o stosowaniu gorszych standardów czy bagatelizowaniu potrzeby wymiany kółek na w pełni sprawne i właściwie dopasowane.
Kółka żeliwne
Kółka żeliwne (więcej informacji) z łożyskiem kulkowym nadają się idealnie do dużych obciążeń. Montuje się je przeważnie w różnych maszynach przemysłowych, w tym w wózkach magazynowych, platformowych, widłowych. Na jedno koło żeliwne przypada nawet 1250 kilogramów obciążenia. To koła idealne do znoszenia i transportowania towaru o znacznej masie. Wykazują też doskonałą wytrzymałość i trwałość. Nie bez powodu to właśnie ten rodzaj kółek jest wybierany najczęściej przez inwestorów.
Podobną popularnością cieszą się również kółka żeliwno-poliuretanowe, które posiadają tak samo duży wachlarz zalet, natomiast ich maksymalne obciążenie jest nieco mniejsze – to najwyżej 4000 kilogramów na jedno koło. Stosowane są do wózków mniejszych, w tym wózków magazynowych wykorzystywanych w przestrzeniach wewnętrznych, na przykład hurtowniach czy sklepach o dużej powierzchni.